[Rozmiar: 11499 bajtów]
[Rozmiar: 29520 bajtów]


Plac manewrowy


Skoda Fabia
[Rozmiar: 714 bajtów]Sprawdzanie płynów
[Rozmiar: 714 bajtów]Sprawdzanie świateł
[Rozmiar: 714 bajtów]Przygotowanie do jazdy
[Rozmiar: 714 bajtów]Jazda pasem ruchu
[Rozmiar: 714 bajtów]Ruszanie na wzniesieniu

Toyota Yaris
[Rozmiar: 714 bajtów]Sprawdzanie płynów
[Rozmiar: 714 bajtów]Sprawdzanie świateł
[Rozmiar: 714 bajtów]Przygotowanie do jazdy
[Rozmiar: 714 bajtów]Jazda pasem ruchu
[Rozmiar: 714 bajtów]Ruszanie na wzniesieniu

Ruszanie na wzniesieniu - "Górka"

Jeżeli wszystko odbyło się prawidłowo, po wykonaniu cofania i zatrzymaniu się w polu zatrzymania, do osoby podejdzie Egzaminator i zaprosi ją na tzw. górkę gdzie zadaniem będzie ruszanie na wzniesieniu. Wykonanie tego zadania przepisy regulują następująco:

Rozporządzenie ws. szkolenia, egzaminowania...
§ 9.1. Egzamin praktyczny polega na:
1) wykonaniu na placu manewrowym zadań określonych:
a) w tabeli 2, z zastrzeżeniem pkt 2
- zgodnie z techniką kierowania pojazdem i kryteriami określonymi w tabeli 4, jeżeli osoba jest egzaminowana w zakresie jednej z kategorii prawa jazdy,

Rozporządzenie ws. szkolenia, egzaminowania...
Załącznik nr5, § 9, tabela 2.
(zadanie nr)7. Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.Rozporządzenie ws. szkolenia, egzaminowania...
Załącznik nr5, § 14, tabela 4.
1) Przy ruszaniu pojazd nie powinien cofnąć się więcej niż 0,2 m, a silnik nie powinien zgasnąć - osoba egzaminowana w trakcie wykonywania tego manewru po zatrzymaniu pojazdu na wzniesieniu zaciąga hamulec awaryjny, a następnie rusza do przodu zwalniając go.


Po dojechaniu we właściwe miejsce osoba zatrzymuje się na wzniesieniu, najczęściej na wyraźne polecenie egzaminatora (np. ruch ręką). Ważne jest aby cały pojazd (wszystkie jego koła) znajdowały się na wzniesieniu. Jeśli w pobliżu wzniesienia jest znak STOP lub linia wyznaczająca miejsce zatrzymania znajdują się tam "pomocniczo", nie są wyznacznikiem dokładnego miejsca zatrzymania.
Zatrzymanie odbywa się przy użyciu "normalnych" metod, czyli poprzez wciśnięcie pedału hamulca (roboczego) i późniejsze wciśnięcie pedału sprzęgła a dopiero gdy auto zatrzyma się całkowicie, należy zaciągnąć hamulec ręczny (awaryjny). W tej chwili można już prawą stopę zdjąć z pedału hamulca, nie wolno jednak zdjąć nogi ze sprzęgła bo to przy włączonym biegu spowoduje zgaśnięcie silnika.

Często w tym momencie osoby próbują "poprawić" ułożenie nogi na sprzęgle. Jeśli będzie włączony bieg bardzo łatwo doprowadzić do zgaśnięcia silnika, więc jeśli musisz już poprawić nogę na sprzęgle, wrzuć najpierw luz! Oczywiście później nie wolno zapomnieć o ponownym włączeniu biegu nr. 1. Najlepiej jednak od razu ustawić prawidłowo stopę aby uniknąć tego zamieszania!

Aby skutecznie ruszyć na wzniesieniu manewr należy właściwie przygotować. Lewą nogę wciąż trzymaj na sprzęgle, prawą przełóż nad pedał gazu, prawą rękę natomiast trzymaj przy drążku hamulca ręcznego. Podziel ten manewr na 3 części:

1) trzymając wciąż wciśnięte sprzęgło, prawą nogą delikatnie zwiększ obroty silnika (do poziomu 2000-3000 obr/min)
2) utrzymaj ten poziom obrotów na stałe i powoli i delikatnie zacznij zwalniać (odpuszczać) pedał sprzęgła.
3) w chwili gdy poczujesz że auto zaczyna "wyrywać" do przodu (delikatnie uniesie się przód auta) utrzymaj ustawienie obu nóg i odpuść dźwignię hamulca ręcznego (lekko podciągnij ją ku górze, wciśnij przycisk i dopiero ją opuść).

Kluczowe dla prawidłowo wykonania zadania jest to aby raz dobrze ustawione nogi na poszczególnych pedałach pozostały na nich bez ruchu. Utrzymanie tych pedałów w tych pozycjach szczególnie na początku może być problemem, dlatego należy te umiejętności starannie wyćwiczyć podczas zajęć na kursie.


© KlejnaAuto
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wersja 1.0